E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
versöhn-en versöhnen (D)concilier (F)
Stammformen versöhn-enversöhn-tversöhn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echversöhn-en
duversöhn-s
hien/si,hatt/etversöhn-t
mirversöhn-en
dirversöhn-t
siversöhn-en
Passé composé
echhuversöhn-t
duhuesversöhn-t
hien/si,hatt/ethuetversöhn-t
mirhuversöhn-t
dirhuttversöhn-t
sihuversöhn-t
Plus-que-parfait
echhatversöhn-t
duhasversöhn-t
hien/si,hatt/ethatversöhn-t
mirhateversöhn-t
dirhatversöhn-t
sihateversöhn-t
Futur I
echwäert versöhn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versöhn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifversöhn-en
dugéifsversöhn-en
hien/si,hatt/etgéifversöhn-en
mirgéifeversöhn-en
dirgéiftversöhn-en
sigéifeversöhn-en
Conditionnel Passé composé
echhättversöhn-t
duhässversöhn-t
hien/si,hatt/ethättversöhn-t
mirhätteversöhn-t
dirhättversöhn-t
sihätteversöhn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierversöhn!
Plurielversöhn-t!
versöhn-t
versöhn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiversöhn-t
dugëssversöhn-t
hie/si,hatt/etgëttversöhn-t
mirgiversöhn-t
dirgittversöhn-t
sigiversöhn-t
Passé composé
echsiversöhn-t ginn
dubassversöhn-t ginn
hien/si,hatt/etassversöhn-t ginn
mirsiversöhn-t ginn
dirsiddversöhn-t ginn
sisiversöhn-t ginn
Plus-que-parfait
echwarversöhn-t ginn
duwaarsversöhn-t ginn
hien/si,hatt/etwarversöhn-t ginn
mirwareversöhn-t ginn
dirwaartversöhn-t ginn
siwareversöhn-t ginn
Futur I
echwäert versöhn-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert versöhn-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif versöhn-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif versöhn-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier versöhn-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles