E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
soldéieren
Stammformen soldéierensoldéiertsoldéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsoldéieren
dusoldéiers
hien/si,hatt/etsoldéiert
mirsoldéieren
dirsoldéiert
sisoldéieren
Passé composé
echhusoldéiert
duhuessoldéiert
hien/si,hatt/ethuetsoldéiert
mirhusoldéiert
dirhuttsoldéiert
sihusoldéiert
Plus-que-parfait
echhatsoldéiert
duhassoldéiert
hien/si,hatt/ethatsoldéiert
mirhatesoldéiert
dirhatsoldéiert
sihatesoldéiert
Futur I
echwäert soldéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert soldéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsoldéieren
dugéifssoldéieren
hien/si,hatt/etgéifsoldéieren
mirgéifesoldéieren
dirgéiftsoldéieren
sigéifesoldéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsoldéiert
duhässsoldéiert
hien/si,hatt/ethättsoldéiert
mirhättesoldéiert
dirhättsoldéiert
sihättesoldéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersoldéier!
Plurielsoldéiert!
soldéiert
soldéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisoldéiert
dugësssoldéiert
hie/si,hatt/etgëttsoldéiert
mirgisoldéiert
dirgittsoldéiert
sigisoldéiert
Passé composé
echsisoldéiert ginn
dubasssoldéiert ginn
hien/si,hatt/etasssoldéiert ginn
mirsisoldéiert ginn
dirsiddsoldéiert ginn
sisisoldéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsoldéiert ginn
duwaarssoldéiert ginn
hien/si,hatt/etwarsoldéiert ginn
mirwaresoldéiert ginn
dirwaartsoldéiert ginn
siwaresoldéiert ginn
Futur I
echwäert soldéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert soldéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif soldéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif soldéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier soldéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles