E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
asolper-en einpkeln (D)mettre dans la saumure (F)
Stammformen asolper-ensolper-t anage-solper-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echsolper-en an
dusolper-s an
hien/si,hatt/etsolper-t an
mirsolper-en an
dirsolper-t an
sisolper-en an
Pass compos
echhunnage-solper-t
duhuesage-solper-t
hien/si,hatt/ethuetage-solper-t
mirhunnage-solper-t
dirhuttage-solper-t
sihunnage-solper-t
Plus-que-parfait
echhatage-solper-t
duhasage-solper-t
hien/si,hatt/ethatage-solper-t
mirhatenage-solper-t
dirhatage-solper-t
sihatenage-solper-t
Futur I
echwäert asolper-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-solper-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifasolper-en
dugéifsasolper-en
hien/si,hatt/etgéifasolper-en
mirgéifenasolper-en
dirgéiftasolper-en
sigéifenasolper-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-solper-t
duhssage-solper-t
hien/si,hatt/ethttage-solper-t
mirhttenage-solper-t
dirhttage-solper-t
sihttenage-solper-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersolper an!
Plurielsolper-t an!
age-solper-t
asolper-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-solper-t
dugëssage-solper-t
hie/si,hatt/etgëttage-solper-t
mirginnage-solper-t
dirgittage-solper-t
siginnage-solper-t
Pass compos
echsinnage-solper-t ginn
dubassage-solper-t ginn
hien/si,hatt/etassage-solper-t ginn
mirsinnage-solper-t ginn
dirsiddage-solper-t ginn
sisinnage-solper-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-solper-t ginn
duwaarsage-solper-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-solper-t ginn
mirwarenage-solper-t ginn
dirwaartage-solper-t ginn
siwarenage-solper-t ginn
Futur I
echwäert age-solper-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-solper-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-solper-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-solper-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-solper-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
solper-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles