E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
solper-en pkeln (D)
Stammformen solper-ensolper-tge-solper-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echsolper-en
dusolper-s
hien/si,hatt/etsolper-t
mirsolper-en
dirsolper-t
sisolper-en
Pass compos
echhuge-solper-t
duhuesge-solper-t
hien/si,hatt/ethuetge-solper-t
mirhuge-solper-t
dirhuttge-solper-t
sihuge-solper-t
Plus-que-parfait
echhatge-solper-t
duhasge-solper-t
hien/si,hatt/ethatge-solper-t
mirhatege-solper-t
dirhatge-solper-t
sihatege-solper-t
Modale Futur I
echwäert solper-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-solper-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsolper-en
dugéifssolper-en
hien/si,hatt/etgéifsolper-en
mirgéifesolper-en
dirgéiftsolper-en
sigéifesolper-en
Conditionnel pass compos
echhttge-solper-t
duhssge-solper-t
hien/si,hatt/ethttge-solper-t
mirhättege-solper-t
dirhttge-solper-t
sihättege-solper-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersolper!
Plurielsolper-t!
ge-solper-t
solper-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-solper-t
dugëssge-solper-t
hie/si,hatt/etgëttge-solper-t
mirgige-solper-t
dirgittge-solper-t
sigige-solper-t
Pass compos
echsige-solper-t ginn
dubassge-solper-t ginn
hien/si,hatt/etassge-solper-t ginn
mirsige-solper-t ginn
dirsiddge-solper-t ginn
sisige-solper-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-solper-t ginn
duwaarsge-solper-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-solper-t ginn
mirwarege-solper-t ginn
dirwaartge-solper-t ginn
siwarege-solper-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-solper-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-solper-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-solper-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-solper-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-solper-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
asolper-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles