E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sond-éier-en sondieren (D)sonder qc. (F)
Stammformen sond-éier-ensond-éier-tsond-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsond-éier-en
dusond-éier-s
hien/si,hatt/etsond-éier-t
mirsond-éier-en
dirsond-éier-t
sisond-éier-en
Passé composé
echhusond-éier-t
duhuessond-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsond-éier-t
mirhusond-éier-t
dirhuttsond-éier-t
sihusond-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsond-éier-t
duhassond-éier-t
hien/si,hatt/ethatsond-éier-t
mirhatesond-éier-t
dirhatsond-éier-t
sihatesond-éier-t
Futur I
echwäert sond-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sond-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsond-éier-en
dugéifssond-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsond-éier-en
mirgéifesond-éier-en
dirgéiftsond-éier-en
sigéifesond-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsond-éier-t
duhässsond-éier-t
hien/si,hatt/ethättsond-éier-t
mirhättesond-éier-t
dirhättsond-éier-t
sihättesond-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersond-éier!
Plurielsond-éier-t!
sond-éier-t
sond-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisond-éier-t
dugësssond-éier-t
hie/si,hatt/etgëttsond-éier-t
mirgisond-éier-t
dirgittsond-éier-t
sigisond-éier-t
Passé composé
echsisond-éier-t ginn
dubasssond-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasssond-éier-t ginn
mirsisond-éier-t ginn
dirsiddsond-éier-t ginn
sisisond-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarsond-éier-t ginn
duwaarssond-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarsond-éier-t ginn
mirwaresond-éier-t ginn
dirwaartsond-éier-t ginn
siwaresond-éier-t ginn
Futur I
echwäert sond-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sond-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif sond-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif sond-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier sond-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles