E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aussortéieren aussortieren (D) – retirer, trier (F)
Stammformen aussortéierensortéiert ausaussortéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante auszortéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echsortéieren aus
dusortéiers aus
hien/si,hatt/etsortéiert aus
mirsortéieren aus
dirsortéiert aus
sisortéieren aus
Passé composé
echhunnaussortéiert
duhuesaussortéiert
hien/si,hatt/ethuetaussortéiert
mirhunnaussortéiert
dirhuttaussortéiert
sihunnaussortéiert
Plus-que-parfait
echhataussortéiert
duhasaussortéiert
hien/si,hatt/ethataussortéiert
mirhatenaussortéiert
dirhataussortéiert
sihatenaussortéiert
Futur I
echwäert aussortéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aussortéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaussortéieren
dugéifsaussortéieren
hien/si,hatt/etgéifaussortéieren
mirgéifenaussortéieren
dirgéiftaussortéieren
sigéifenaussortéieren
Conditionnel Passé composé
echhättaussortéiert
duhässaussortéiert
hien/si,hatt/ethättaussortéiert
mirhättenaussortéiert
dirhättaussortéiert
sihättenaussortéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersortéier aus!
Plurielsortéiert aus!
aussortéiert
aussortéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnaussortéiert
dugëssaussortéiert
hie/si,hatt/etgëttaussortéiert
mirginnaussortéiert
dirgittaussortéiert
siginnaussortéiert
Passé composé
echsinnaussortéiert ginn
dubassaussortéiert ginn
hien/si,hatt/etassaussortéiert ginn
mirsinnaussortéiert ginn
dirsiddaussortéiert ginn
sisinnaussortéiert ginn
Plus-que-parfait
echwaraussortéiert ginn
duwaarsaussortéiert ginn
hien/si,hatt/etwaraussortéiert ginn
mirwarenaussortéiert ginn
dirwaartaussortéiert ginn
siwarenaussortéiert ginn
Futur I
echwäert aussortéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aussortéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif aussortéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif aussortéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier aussortéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
sortéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles