E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
aussort-éier-en aussortieren (D)retirer, trier (F)
Stammformen aussort-éier-ensort-éier-t ausaussort-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante auszortéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echsort-éier-en aus
dusort-éier-s aus
hien/si,hatt/etsort-éier-t aus
mirsort-éier-en aus
dirsort-éier-t aus
sisort-éier-en aus
Passé composé
echhunnaussort-éier-t
duhuesaussort-éier-t
hien/si,hatt/ethuetaussort-éier-t
mirhunnaussort-éier-t
dirhuttaussort-éier-t
sihunnaussort-éier-t
Plus-que-parfait
echhataussort-éier-t
duhasaussort-éier-t
hien/si,hatt/ethataussort-éier-t
mirhatenaussort-éier-t
dirhataussort-éier-t
sihatenaussort-éier-t
Futur I
echwäert aussort-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aussort-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaussort-éier-en
dugéifsaussort-éier-en
hien/si,hatt/etgéifaussort-éier-en
mirgéifenaussort-éier-en
dirgéiftaussort-éier-en
sigéifenaussort-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättaussort-éier-t
duhässaussort-éier-t
hien/si,hatt/ethättaussort-éier-t
mirhättenaussort-éier-t
dirhättaussort-éier-t
sihättenaussort-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersort-éier aus!
Plurielsort-éier-t aus!
aussort-éier-t
aussort-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnaussort-éier-t
dugëssaussort-éier-t
hie/si,hatt/etgëttaussort-éier-t
mirginnaussort-éier-t
dirgittaussort-éier-t
siginnaussort-éier-t
Passé composé
echsinnaussort-éier-t ginn
dubassaussort-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassaussort-éier-t ginn
mirsinnaussort-éier-t ginn
dirsiddaussort-éier-t ginn
sisinnaussort-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwaraussort-éier-t ginn
duwaarsaussort-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwaraussort-éier-t ginn
mirwarenaussort-éier-t ginn
dirwaartaussort-éier-t ginn
siwarenaussort-éier-t ginn
Futur I
echwäert aussort-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert aussort-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif aussort-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif aussort-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier aussort-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
sort-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles