E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sortéieren sortieren (D)trier (F)
Stammformen sortéierensortéiertsortéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsortéieren
dusortéiers
hien/si,hatt/etsortéiert
mirsortéieren
dirsortéiert
sisortéieren
Passé composé
echhusortéiert
duhuessortéiert
hien/si,hatt/ethuetsortéiert
mirhusortéiert
dirhuttsortéiert
sihusortéiert
Plus-que-parfait
echhatsortéiert
duhassortéiert
hien/si,hatt/ethatsortéiert
mirhatesortéiert
dirhatsortéiert
sihatesortéiert
Futur I
echwäert sortéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sortéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsortéieren
dugéifssortéieren
hien/si,hatt/etgéifsortéieren
mirgéifesortéieren
dirgéiftsortéieren
sigéifesortéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsortéiert
duhässsortéiert
hien/si,hatt/ethättsortéiert
mirhättesortéiert
dirhättsortéiert
sihättesortéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersortéier!
Plurielsortéiert!
sortéiert
sortéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisortéiert
dugësssortéiert
hie/si,hatt/etgëttsortéiert
mirgisortéiert
dirgittsortéiert
sigisortéiert
Passé composé
echsisortéiert ginn
dubasssortéiert ginn
hien/si,hatt/etasssortéiert ginn
mirsisortéiert ginn
dirsiddsortéiert ginn
sisisortéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsortéiert ginn
duwaarssortéiert ginn
hien/si,hatt/etwarsortéiert ginn
mirwaresortéiert ginn
dirwaartsortéiert ginn
siwaresortéiert ginn
Futur I
echwäert sortéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sortéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif sortéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif sortéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier sortéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussortéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles