E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
souffléieren soufflieren (D)souffler (F)
Stammformen souffléierensouffléiertsouffléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsouffléieren
dusouffléiers
hien/si,hatt/etsouffléiert
mirsouffléieren
dirsouffléiert
sisouffléieren
Passé composé
echhusouffléiert
duhuessouffléiert
hien/si,hatt/ethuetsouffléiert
mirhusouffléiert
dirhuttsouffléiert
sihusouffléiert
Plus-que-parfait
echhatsouffléiert
duhassouffléiert
hien/si,hatt/ethatsouffléiert
mirhatesouffléiert
dirhatsouffléiert
sihatesouffléiert
Futur I
echwäert souffléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert souffléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsouffléieren
dugéifssouffléieren
hien/si,hatt/etgéifsouffléieren
mirgéifesouffléieren
dirgéiftsouffléieren
sigéifesouffléieren
Conditionnel Passé composé
echhättsouffléiert
duhässsouffléiert
hien/si,hatt/ethättsouffléiert
mirhättesouffléiert
dirhättsouffléiert
sihättesouffléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersouffléier!
Plurielsouffléiert!
souffléiert
souffléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisouffléiert
dugësssouffléiert
hie/si,hatt/etgëttsouffléiert
mirgisouffléiert
dirgittsouffléiert
sigisouffléiert
Passé composé
echsisouffléiert ginn
dubasssouffléiert ginn
hien/si,hatt/etasssouffléiert ginn
mirsisouffléiert ginn
dirsiddsouffléiert ginn
sisisouffléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarsouffléiert ginn
duwaarssouffléiert ginn
hien/si,hatt/etwarsouffléiert ginn
mirwaresouffléiert ginn
dirwaartsouffléiert ginn
siwaresouffléiert ginn
Futur I
echwäert souffléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert souffléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif souffléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif souffléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier souffléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles