E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
souffl-éier-en soufflieren (D)souffler (F)
Stammformen souffl-éier-ensouffl-éier-tsouffl-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsouffl-éier-en
dusouffl-éier-s
hien/si,hatt/etsouffl-éier-t
mirsouffl-éier-en
dirsouffl-éier-t
sisouffl-éier-en
Passé composé
echhusouffl-éier-t
duhuessouffl-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsouffl-éier-t
mirhusouffl-éier-t
dirhuttsouffl-éier-t
sihusouffl-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsouffl-éier-t
duhassouffl-éier-t
hien/si,hatt/ethatsouffl-éier-t
mirhatesouffl-éier-t
dirhatsouffl-éier-t
sihatesouffl-éier-t
Futur I
echwäert souffl-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert souffl-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsouffl-éier-en
dugéifssouffl-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsouffl-éier-en
mirgéifesouffl-éier-en
dirgéiftsouffl-éier-en
sigéifesouffl-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsouffl-éier-t
duhässsouffl-éier-t
hien/si,hatt/ethättsouffl-éier-t
mirhättesouffl-éier-t
dirhättsouffl-éier-t
sihättesouffl-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersouffl-éier!
Plurielsouffl-éier-t!
souffl-éier-t
souffl-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisouffl-éier-t
dugësssouffl-éier-t
hie/si,hatt/etgëttsouffl-éier-t
mirgisouffl-éier-t
dirgittsouffl-éier-t
sigisouffl-éier-t
Passé composé
echsisouffl-éier-t ginn
dubasssouffl-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasssouffl-éier-t ginn
mirsisouffl-éier-t ginn
dirsiddsouffl-éier-t ginn
sisisouffl-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarsouffl-éier-t ginn
duwaarssouffl-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarsouffl-éier-t ginn
mirwaresouffl-éier-t ginn
dirwaartsouffl-éier-t ginn
siwaresouffl-éier-t ginn
Futur I
echwäert souffl-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert souffl-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif souffl-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif souffl-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier souffl-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles