E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
sozialis-éier-en sozialisieren (D) – socialiser (F)
Stammformen sozialis-éier-ensozialis-éier-tsozialis-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsozialis-éier-en
dusozialis-éier-s
hien/si,hatt/etsozialis-éier-t
mirsozialis-éier-en
dirsozialis-éier-t
sisozialis-éier-en
Passé composé
echhusozialis-éier-t
duhuessozialis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsozialis-éier-t
mirhusozialis-éier-t
dirhuttsozialis-éier-t
sihusozialis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsozialis-éier-t
duhassozialis-éier-t
hien/si,hatt/ethatsozialis-éier-t
mirhatesozialis-éier-t
dirhatsozialis-éier-t
sihatesozialis-éier-t
Futur I
echwäert sozialis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sozialis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsozialis-éier-en
dugéifssozialis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsozialis-éier-en
mirgéifesozialis-éier-en
dirgéiftsozialis-éier-en
sigéifesozialis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsozialis-éier-t
duhässsozialis-éier-t
hien/si,hatt/ethättsozialis-éier-t
mirhättesozialis-éier-t
dirhättsozialis-éier-t
sihättesozialis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersozialis-éier!
Plurielsozialis-éier-t!
sozialis-éier-t
sozialis-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgisozialis-éier-t
dugësssozialis-éier-t
hie/si,hatt/etgëttsozialis-éier-t
mirgisozialis-éier-t
dirgittsozialis-éier-t
sigisozialis-éier-t
Passé composé
echsisozialis-éier-t ginn
dubasssozialis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etasssozialis-éier-t ginn
mirsisozialis-éier-t ginn
dirsiddsozialis-éier-t ginn
sisisozialis-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarsozialis-éier-t ginn
duwaarssozialis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarsozialis-éier-t ginn
mirwaresozialis-éier-t ginn
dirwaartsozialis-éier-t ginn
siwaresozialis-éier-t ginn
Futur I
echwäert sozialis-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert sozialis-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif sozialis-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif sozialis-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier sozialis-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
resozialis-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles