E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eraspadséieren hereinspazieren (D)entrer sans hésiter (F)
Stammformen eraspadséierenspadséiert eraneraspadséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspadséieren eran
duspadséiers eran
hien/si,hatt/etspadséiert eran
mirspadséieren eran
dirspadséiert eran
sispadséieren eran
Passé composé
echsinneraspadséiert
dubasseraspadséiert
hien/si,hatt/etasseraspadséiert
mirsinneraspadséiert
dirsidderaspadséiert
sisinneraspadséiert
Plus-que-parfait
echwareraspadséiert
duwaarseraspadséiert
hien/si,hatt/etwareraspadséiert
mirwareneraspadséiert
dirwaarteraspadséiert
siwareneraspadséiert
Futur I
echwäert eraspadséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eraspadséiert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferaspadséieren
dugéifseraspadséieren
hien/si,hatt/etgéiferaspadséieren
mirgéifeneraspadséieren
dirgéifteraspadséieren
sigéifeneraspadséieren
Conditionnel Passé composé
echwiereraspadséiert
duwierseraspadséiert
hien/si,hatt/etwiereraspadséiert
mirwiereneraspadséiert
dirwierteraspadséiert
siwiereneraspadséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspadséier eran!
Plurielspadséiert eran!
eraspadséiert
eraspadséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
spadséieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles