E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
spadséieren spazieren (D)se promener (F)
Stammformen spadséierenspadséiertspadséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspadséieren
duspadséiers
hien/si,hatt/etspadséiert
mirspadséieren
dirspadséiert
sispadséieren
Passé composé
echsispadséiert
dubassspadséiert
hien/si,hatt/etassspadséiert
mirsispadséiert
dirsiddspadséiert
sisispadséiert
Plus-que-parfait
echwarspadséiert
duwaarsspadséiert
hien/si,hatt/etwarspadséiert
mirwarespadséiert
dirwaartspadséiert
siwarespadséiert
Futur I
echwäert spadséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert spadséiert sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspadséieren
dugéifsspadséieren
hien/si,hatt/etgéifspadséieren
mirgéifespadséieren
dirgéiftspadséieren
sigéifespadséieren
Conditionnel Passé composé
echwierspadséiert
duwiersspadséiert
hien/si,hatt/etwierspadséiert
mirwierespadséiert
dirwiertspadséiert
siwierespadséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspadséier!
Plurielspadséiert!
spadséiert
spadséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eraspadséieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles