E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofspäicheren abspeichern (D) – enregistrer, sauvegarder (F)
Stammformen ofspäicherenspäichert ofofgespäichert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspäicheren of
duspäichers of
hien/si,hatt/etspäichert of
mirspäicheren of
dirspäichert of
sispäicheren of
Passé composé
echhunnofgespäichert
duhuesofgespäichert
hien/si,hatt/ethuetofgespäichert
mirhunnofgespäichert
dirhuttofgespäichert
sihunnofgespäichert
Plus-que-parfait
echhatofgespäichert
duhasofgespäichert
hien/si,hatt/ethatofgespäichert
mirhatenofgespäichert
dirhatofgespäichert
sihatenofgespäichert
Futur I
echwäert ofspäicheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgespäichert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofspäicheren
dugéifsofspäicheren
hien/si,hatt/etgéifofspäicheren
mirgéifenofspäicheren
dirgéiftofspäicheren
sigéifenofspäicheren
Conditionnel Passé composé
echhättofgespäichert
duhässofgespäichert
hien/si,hatt/ethättofgespäichert
mirhättenofgespäichert
dirhättofgespäichert
sihättenofgespäichert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspäicher of!
Plurielspäichert of!
ofgespäichert
ofspäicheren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofgespäichert
dugëssofgespäichert
hie/si,hatt/etgëttofgespäichert
mirginnofgespäichert
dirgittofgespäichert
siginnofgespäichert
Passé composé
echsinnofgespäichert ginn
dubassofgespäichert ginn
hien/si,hatt/etassofgespäichert ginn
mirsinnofgespäichert ginn
dirsiddofgespäichert ginn
sisinnofgespäichert ginn
Plus-que-parfait
echwarofgespäichert ginn
duwaarsofgespäichert ginn
hien/si,hatt/etwarofgespäichert ginn
mirwarenofgespäichert ginn
dirwaartofgespäichert ginn
siwarenofgespäichert ginn
Futur I
echwäert ofgespäichert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgespäichert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofgespäichert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofgespäichert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofgespäichert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opspäicherenspäicheren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles