E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
späicheren speichern (D) – enregistrer (F)
Stammformen späicherenspäichertgespäichert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspäicheren
duspäichers
hien/si,hatt/etspäichert
mirspäicheren
dirspäichert
sispäicheren
Passé composé
echhugespäichert
duhuesgespäichert
hien/si,hatt/ethuetgespäichert
mirhugespäichert
dirhuttgespäichert
sihugespäichert
Plus-que-parfait
echhatgespäichert
duhasgespäichert
hien/si,hatt/ethatgespäichert
mirhategespäichert
dirhatgespäichert
sihategespäichert
Futur I
echwäert späicheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gespäichert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspäicheren
dugéifsspäicheren
hien/si,hatt/etgéifspäicheren
mirgéifespäicheren
dirgéiftspäicheren
sigéifespäicheren
Conditionnel Passé composé
echhättgespäichert
duhässgespäichert
hien/si,hatt/ethättgespäichert
mirhättegespäichert
dirhättgespäichert
sihättegespäichert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspäicher!
Plurielspäichert!
gespäichert
späicheren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigespäichert
dugëssgespäichert
hie/si,hatt/etgëttgespäichert
mirgigespäichert
dirgittgespäichert
sigigespäichert
Passé composé
echsigespäichert ginn
dubassgespäichert ginn
hien/si,hatt/etassgespäichert ginn
mirsigespäichert ginn
dirsiddgespäichert ginn
sisigespäichert ginn
Plus-que-parfait
echwargespäichert ginn
duwaarsgespäichert ginn
hien/si,hatt/etwargespäichert ginn
mirwaregespäichert ginn
dirwaartgespäichert ginn
siwaregespäichert ginn
Futur I
echwäert gespäichert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gespäichert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif gespäichert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif gespäichert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier gespäichert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofspäicherenopspäicheren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles