E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
späicher-en speichern (D) – enregistrer (F)
Stammformen späicher-enspäicher-tge-späicher-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echspäicher-en
duspäicher-s
hien/si,hatt/etspäicher-t
mirspäicher-en
dirspäicher-t
sispäicher-en
Passé composé
echhuge-späicher-t
duhuesge-späicher-t
hien/si,hatt/ethuetge-späicher-t
mirhuge-späicher-t
dirhuttge-späicher-t
sihuge-späicher-t
Plus-que-parfait
echhatge-späicher-t
duhasge-späicher-t
hien/si,hatt/ethatge-späicher-t
mirhatege-späicher-t
dirhatge-späicher-t
sihatege-späicher-t
Modale Futur I
echwäert späicher-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-späicher-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspäicher-en
dugéifsspäicher-en
hien/si,hatt/etgéifspäicher-en
mirgéifespäicher-en
dirgéiftspäicher-en
sigéifespäicher-en
Conditionnel passé composé
echhättge-späicher-t
duhässge-späicher-t
hien/si,hatt/ethättge-späicher-t
mirhättege-späicher-t
dirhättge-späicher-t
sihättege-späicher-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspäicher!
Plurielspäicher-t!
ge-späicher-t
späicher-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-späicher-t
dugëssge-späicher-t
hie/si,hatt/etgëttge-späicher-t
mirgige-späicher-t
dirgittge-späicher-t
sigige-späicher-t
Passé composé
echsige-späicher-t ginn
dubassge-späicher-t ginn
hien/si,hatt/etassge-späicher-t ginn
mirsige-späicher-t ginn
dirsiddge-späicher-t ginn
sisige-späicher-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-späicher-t ginn
duwaarsge-späicher-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-späicher-t ginn
mirwarege-späicher-t ginn
dirwaartge-späicher-t ginn
siwarege-späicher-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-späicher-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-späicher-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-späicher-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-späicher-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier ge-späicher-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofspäicher-enopspäicher-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles