E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
noäiferen nacheifern (D) – imiter qn. (F) – to emulate (E)
Stammformen noäiferenäifert nonogeäifert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echäiferen no
duäifers no
hien/si,hatt/etäifert no
miräiferen no
diräifert no
siäiferen no
Passé composé
echhunnnogeäifert
duhuesnogeäifert
hien/si,hatt/ethuetnogeäifert
mirhunnnogeäifert
dirhuttnogeäifert
sihunnnogeäifert
Plus-que-parfait
echhatnogeäifert
duhasnogeäifert
hien/si,hatt/ethatnogeäifert
mirhatennogeäifert
dirhatnogeäifert
sihatennogeäifert
Futur I
echwäert noäiferen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeäifert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnoäiferen
dugéifsnoäiferen
hien/si,hatt/etgéifnoäiferen
mirgéifennoäiferen
dirgéiftnoäiferen
sigéifennoäiferen
Conditionnel Passé composé
echhättnogeäifert
duhässnogeäifert
hien/si,hatt/ethättnogeäifert
mirhättennogeäifert
dirhättnogeäifert
sihättennogeäifert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieräifer no!
Plurieläifert no!
nogeäifert
noäiferen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnnogeäifert
dugëssnogeäifert
hie/si,hatt/etgëttnogeäifert
mirginnnogeäifert
dirgittnogeäifert
siginnnogeäifert
Passé composé
echsinnnogeäifert ginn
dubassnogeäifert ginn
hien/si,hatt/etassnogeäifert ginn
mirsinnnogeäifert ginn
dirsiddnogeäifert ginn
sisinnnogeäifert ginn
Plus-que-parfait
echwarnogeäifert ginn
duwaarsnogeäifert ginn
hien/si,hatt/etwarnogeäifert ginn
mirwarennogeäifert ginn
dirwaartnogeäifert ginn
siwarennogeäifert ginn
Futur I
echwäert nogeäifert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeäifert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif nogeäifert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif nogeäifert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier nogeäifert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles