E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausspanen ausspannen (D) – dteler, piquer (le partenaire qn.), se dtendre, se reposer (F)
Stammformen ausspanenspaant ausausgespaant
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echspanen aus
duspaans aus
hien/si,hatt/etspaant aus
mirspanen aus
dirspaant aus
sispanen aus
Pass compos
echhunnausgespaant
duhuesausgespaant
hien/si,hatt/ethuetausgespaant
mirhunnausgespaant
dirhuttausgespaant
sihunnausgespaant
Plus-que-parfait
echhatausgespaant
duhasausgespaant
hien/si,hatt/ethatausgespaant
mirhatenausgespaant
dirhatausgespaant
sihatenausgespaant
Modale Futur I
echwäert ausspanen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgespaant hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausspanen
dugéifsausspanen
hien/si,hatt/etgéifausspanen
mirgéifenausspanen
dirgéiftausspanen
sigéifenausspanen
Conditionnel pass compos
echhttausgespaant
duhssausgespaant
hien/si,hatt/ethttausgespaant
mirhttenausgespaant
dirhttausgespaant
sihttenausgespaant
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspan aus!
Plurielspaant aus!
ausgespaant
ausspanen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausgespaant
dugëssausgespaant
hie/si,hatt/etgëttausgespaant
mirginnausgespaant
dirgittausgespaant
siginnausgespaant
Pass compos
echsinnausgespaant ginn
dubassausgespaant ginn
hien/si,hatt/etassausgespaant ginn
mirsinnausgespaant ginn
dirsiddausgespaant ginn
sisinnausgespaant ginn
Plus-que-parfait
echwarausgespaant ginn
duwaarsausgespaant ginn
hien/si,hatt/etwarausgespaant ginn
mirwarenausgespaant ginn
dirwaartausgespaant ginn
siwarenausgespaant ginn
Modale Futur I
echwäert ausgespaant ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgespaant gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgespaant
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgespaant ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ausgespaant ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aspanenbespanendruspanenmspanenentspaneniwwerspanenopspanenspanenuspanenvirspanen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles