E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bespan-en bespannen (D) – corder, atteler (F)
Stammformen bespan-enbespaan-tbespaan-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbespan-en
dubespaan-s
hien/si,hatt/etbespaan-t
mirbespan-en
dirbespaan-t
sibespan-en
Pass compos
echhubespaan-t
duhuesbespaan-t
hien/si,hatt/ethuetbespaan-t
mirhubespaan-t
dirhuttbespaan-t
sihubespaan-t
Plus-que-parfait
echhatbespaan-t
duhasbespaan-t
hien/si,hatt/ethatbespaan-t
mirhatebespaan-t
dirhatbespaan-t
sihatebespaan-t
Futur I
echwäert bespan-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bespaan-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbespan-en
dugéifsbespan-en
hien/si,hatt/etgéifbespan-en
mirgéifebespan-en
dirgéiftbespan-en
sigéifebespan-en
Conditionnel Pass compos
echhttbespaan-t
duhssbespaan-t
hien/si,hatt/ethttbespaan-t
mirhättebespaan-t
dirhttbespaan-t
sihättebespaan-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbespan!
Plurielbespaan-t!
bespaan-t
bespan-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibespaan-t
dugëssbespaan-t
hie/si,hatt/etgëttbespaan-t
mirgibespaan-t
dirgittbespaan-t
sigibespaan-t
Pass compos
echsibespaan-t ginn
dubassbespaan-t ginn
hien/si,hatt/etassbespaan-t ginn
mirsibespaan-t ginn
dirsiddbespaan-t ginn
sisibespaan-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbespaan-t ginn
duwaarsbespaan-t ginn
hien/si,hatt/etwarbespaan-t ginn
mirwarebespaan-t ginn
dirwaartbespaan-t ginn
siwarebespaan-t ginn
Futur I
echwäert bespaan-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bespaan-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif bespaan-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif bespaan-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier bespaan-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aspan-enausspan-endruspan-enmspan-enentspan-eniwwerspan-enopspan-enspan-enuspan-envirspan-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles