E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
druspanen
Stammformen druspanenspaant drundrugespaant
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (drun-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspanen drun
duspaans drun
hien/si,hatt/etspaant drun
mirspanen drun
dirspaant drun
sispanen drun
Pass compos
echhunndrugespaant
duhuesdrugespaant
hien/si,hatt/ethuetdrugespaant
mirhunndrugespaant
dirhuttdrugespaant
sihunndrugespaant
Plus-que-parfait
echhatdrugespaant
duhasdrugespaant
hien/si,hatt/ethatdrugespaant
mirhatendrugespaant
dirhatdrugespaant
sihatendrugespaant
Futur I
echwäert druspanen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drugespaant hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdruspanen
dugéifsdruspanen
hien/si,hatt/etgéifdruspanen
mirgéifendruspanen
dirgéiftdruspanen
sigéifendruspanen
Conditionnel Pass compos
echhttdrugespaant
duhssdrugespaant
hien/si,hatt/ethttdrugespaant
mirhttendrugespaant
dirhttdrugespaant
sihttendrugespaant
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspan drun!
Plurielspaant drun!
drugespaant
druspanen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginndrugespaant
dugëssdrugespaant
hie/si,hatt/etgëttdrugespaant
mirginndrugespaant
dirgittdrugespaant
siginndrugespaant
Pass compos
echsinndrugespaant ginn
dubassdrugespaant ginn
hien/si,hatt/etassdrugespaant ginn
mirsinndrugespaant ginn
dirsidddrugespaant ginn
sisinndrugespaant ginn
Plus-que-parfait
echwardrugespaant ginn
duwaarsdrugespaant ginn
hien/si,hatt/etwardrugespaant ginn
mirwarendrugespaant ginn
dirwaartdrugespaant ginn
siwarendrugespaant ginn
Futur I
echwäert drugespaant ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drugespaant gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif drugespaant
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif drugespaant ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier drugespaant ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aspanenausspanenbespanenmspanenentspaneniwwerspanenopspanenspanenuspanenvirspanen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles