E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uspanen anspannen (D) – attacher, contracter (F)
Stammformen uspanenspaant unugespaant
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspanen un
duspaans un
hien/si,hatt/etspaant un
mirspanen un
dirspaant un
sispanen un
Pass compos
echhunnugespaant
duhuesugespaant
hien/si,hatt/ethuetugespaant
mirhunnugespaant
dirhuttugespaant
sihunnugespaant
Plus-que-parfait
echhatugespaant
duhasugespaant
hien/si,hatt/ethatugespaant
mirhatenugespaant
dirhatugespaant
sihatenugespaant
Futur I
echwäert uspanen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugespaant hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuspanen
dugéifsuspanen
hien/si,hatt/etgéifuspanen
mirgéifenuspanen
dirgéiftuspanen
sigéifenuspanen
Conditionnel Pass compos
echhttugespaant
duhssugespaant
hien/si,hatt/ethttugespaant
mirhttenugespaant
dirhttugespaant
sihttenugespaant
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspan un!
Plurielspaant un!
ugespaant
uspanen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugespaant
dugëssugespaant
hie/si,hatt/etgëttugespaant
mirginnugespaant
dirgittugespaant
siginnugespaant
Pass compos
echsinnugespaant ginn
dubassugespaant ginn
hien/si,hatt/etassugespaant ginn
mirsinnugespaant ginn
dirsiddugespaant ginn
sisinnugespaant ginn
Plus-que-parfait
echwarugespaant ginn
duwaarsugespaant ginn
hien/si,hatt/etwarugespaant ginn
mirwarenugespaant ginn
dirwaartugespaant ginn
siwarenugespaant ginn
Futur I
echwäert ugespaant ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugespaant gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugespaant
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugespaant ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugespaant ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aspanenausspanenbespanendruspanenmspanenentspaneniwwerspanenopspanenspanenvirspanen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles