E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bumssen bumsen (vulg.) (D)baiser qn. (vulg.) (F)to thumb (vulg.) (E)
Stammformen bumssenbumsstgebumsst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten bumsen, bummssen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbumssen
dubumss
hien/si,hatt/etbumsst
mirbumssen
dirbumsst
sibumssen
Pass compos
echhugebumsst
duhuesgebumsst
hien/si,hatt/ethuetgebumsst
mirhugebumsst
dirhuttgebumsst
sihugebumsst
Plus-que-parfait
echhatgebumsst
duhasgebumsst
hien/si,hatt/ethatgebumsst
mirhategebumsst
dirhatgebumsst
sihategebumsst
Futur I
echwäert bumssen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebumsst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbumssen
dugéifsbumssen
hien/si,hatt/etgéifbumssen
mirgéifebumssen
dirgéiftbumssen
sigéifebumssen
Conditionnel Pass compos
echhttgebumsst
duhssgebumsst
hien/si,hatt/ethttgebumsst
mirhättegebumsst
dirhttgebumsst
sihättegebumsst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbumss!
Plurielbumsst!
gebumsst
bumssen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigebumsst
dugëssgebumsst
hie/si,hatt/etgëttgebumsst
mirgigebumsst
dirgittgebumsst
sigigebumsst
Pass compos
echsigebumsst ginn
dubassgebumsst ginn
hien/si,hatt/etassgebumsst ginn
mirsigebumsst ginn
dirsiddgebumsst ginn
sisigebumsst ginn
Plus-que-parfait
echwargebumsst ginn
duwaarsgebumsst ginn
hien/si,hatt/etwargebumsst ginn
mirwaregebumsst ginn
dirwaartgebumsst ginn
siwaregebumsst ginn
Futur I
echwäert gebumsst ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebumsst gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gebumsst
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gebumsst ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gebumsst ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
Verdoppelung des 'mm' unntig
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles