E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
spéck-en spicken (D)
Stammformen spéck-enspéck-tge-spéck-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspéck-en
duspéck-s
hien/si,hatt/etspéck-t
mirspéck-en
dirspéck-t
sispéck-en
Passé composé
echhuge-spéck-t
duhuesge-spéck-t
hien/si,hatt/ethuetge-spéck-t
mirhuge-spéck-t
dirhuttge-spéck-t
sihuge-spéck-t
Plus-que-parfait
echhatge-spéck-t
duhasge-spéck-t
hien/si,hatt/ethatge-spéck-t
mirhatege-spéck-t
dirhatge-spéck-t
sihatege-spéck-t
Futur I
echwäert spéck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-spéck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspéck-en
dugéifsspéck-en
hien/si,hatt/etgéifspéck-en
mirgéifespéck-en
dirgéiftspéck-en
sigéifespéck-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-spéck-t
duhässge-spéck-t
hien/si,hatt/ethättge-spéck-t
mirhättege-spéck-t
dirhättge-spéck-t
sihättege-spéck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspéck!
Plurielspéck-t!
ge-spéck-t
spéck-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-spéck-t
dugëssge-spéck-t
hie/si,hatt/etgëttge-spéck-t
mirgige-spéck-t
dirgittge-spéck-t
sigige-spéck-t
Passé composé
echsige-spéck-t ginn
dubassge-spéck-t ginn
hien/si,hatt/etassge-spéck-t ginn
mirsige-spéck-t ginn
dirsiddge-spéck-t ginn
sisige-spéck-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-spéck-t ginn
duwaarsge-spéck-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-spéck-t ginn
mirwarege-spéck-t ginn
dirwaartge-spéck-t ginn
siwarege-spéck-t ginn
Futur I
echwäert ge-spéck-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-spéck-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-spéck-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-spéck-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-spéck-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles