E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofspéinen abspanen (D)
Stammformen ofspéinenspéint ofofgespéint
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspéinen of
duspéins of
hien/si,hatt/etspéint of
mirspéinen of
dirspéint of
sispéinen of
Passé composé
echhunnofgespéint
duhuesofgespéint
hien/si,hatt/ethuetofgespéint
mirhunnofgespéint
dirhuttofgespéint
sihunnofgespéint
Plus-que-parfait
echhatofgespéint
duhasofgespéint
hien/si,hatt/ethatofgespéint
mirhatenofgespéint
dirhatofgespéint
sihatenofgespéint
Futur I
echwäert ofspéinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgespéint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofspéinen
dugéifsofspéinen
hien/si,hatt/etgéifofspéinen
mirgéifenofspéinen
dirgéiftofspéinen
sigéifenofspéinen
Conditionnel Passé composé
echhättofgespéint
duhässofgespéint
hien/si,hatt/ethättofgespéint
mirhättenofgespéint
dirhättofgespéint
sihättenofgespéint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspéin of!
Plurielspéint of!
ofgespéint
ofspéinen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofgespéint
dugëssofgespéint
hie/si,hatt/etgëttofgespéint
mirginnofgespéint
dirgittofgespéint
siginnofgespéint
Passé composé
echsinnofgespéint ginn
dubassofgespéint ginn
hien/si,hatt/etassofgespéint ginn
mirsinnofgespéint ginn
dirsiddofgespéint ginn
sisinnofgespéint ginn
Plus-que-parfait
echwarofgespéint ginn
duwaarsofgespéint ginn
hien/si,hatt/etwarofgespéint ginn
mirwarenofgespéint ginn
dirwaartofgespéint ginn
siwarenofgespéint ginn
Futur I
echwäert ofgespéint ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgespéint gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofgespéint
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofgespéint ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofgespéint ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
spéinen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles