E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
spéin-en spanen (D) – usiner (F)
Stammformen spéin-enspéin-tge-spéin-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echspéin-en
duspéin-s
hien/si,hatt/etspéin-t
mirspéin-en
dirspéin-t
sispéin-en
Passé composé
echhuge-spéin-t
duhuesge-spéin-t
hien/si,hatt/ethuetge-spéin-t
mirhuge-spéin-t
dirhuttge-spéin-t
sihuge-spéin-t
Plus-que-parfait
echhatge-spéin-t
duhasge-spéin-t
hien/si,hatt/ethatge-spéin-t
mirhatege-spéin-t
dirhatge-spéin-t
sihatege-spéin-t
Modale Futur I
echwäert spéin-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-spéin-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspéin-en
dugéifsspéin-en
hien/si,hatt/etgéifspéin-en
mirgéifespéin-en
dirgéiftspéin-en
sigéifespéin-en
Conditionnel passé composé
echhättge-spéin-t
duhässge-spéin-t
hien/si,hatt/ethättge-spéin-t
mirhättege-spéin-t
dirhättge-spéin-t
sihättege-spéin-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspéin!
Plurielspéin-t!
ge-spéin-t
spéin-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-spéin-t
dugëssge-spéin-t
hie/si,hatt/etgëttge-spéin-t
mirgige-spéin-t
dirgittge-spéin-t
sigige-spéin-t
Passé composé
echsige-spéin-t ginn
dubassge-spéin-t ginn
hien/si,hatt/etassge-spéin-t ginn
mirsige-spéin-t ginn
dirsiddge-spéin-t ginn
sisige-spéin-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-spéin-t ginn
duwaarsge-spéin-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-spéin-t ginn
mirwarege-spéin-t ginn
dirwaartge-spéin-t ginn
siwarege-spéin-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-spéin-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-spéin-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-spéin-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-spéin-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier ge-spéin-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofspéin-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles