E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofspeisen abspeisen (D) – recevoir, donner (F)
Stammformen ofspeisenspeist ofofgespeist
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspeisen of
duspeis of
hien/si,hatt/etspeist of
mirspeisen of
dirspeist of
sispeisen of
Pass compos
echhunnofgespeist
duhuesofgespeist
hien/si,hatt/ethuetofgespeist
mirhunnofgespeist
dirhuttofgespeist
sihunnofgespeist
Plus-que-parfait
echhatofgespeist
duhasofgespeist
hien/si,hatt/ethatofgespeist
mirhatenofgespeist
dirhatofgespeist
sihatenofgespeist
Futur I
echwäert ofspeisen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgespeist hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofspeisen
dugéifsofspeisen
hien/si,hatt/etgéifofspeisen
mirgéifenofspeisen
dirgéiftofspeisen
sigéifenofspeisen
Conditionnel Pass compos
echhttofgespeist
duhssofgespeist
hien/si,hatt/ethttofgespeist
mirhttenofgespeist
dirhttofgespeist
sihttenofgespeist
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspeis of!
Plurielspeist of!
ofgespeist
ofspeisen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgespeist
dugëssofgespeist
hie/si,hatt/etgëttofgespeist
mirginnofgespeist
dirgittofgespeist
siginnofgespeist
Pass compos
echsinnofgespeist ginn
dubassofgespeist ginn
hien/si,hatt/etassofgespeist ginn
mirsinnofgespeist ginn
dirsiddofgespeist ginn
sisinnofgespeist ginn
Plus-que-parfait
echwarofgespeist ginn
duwaarsofgespeist ginn
hien/si,hatt/etwarofgespeist ginn
mirwarenofgespeist ginn
dirwaartofgespeist ginn
siwarenofgespeist ginn
Futur I
echwäert ofgespeist ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgespeist gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgespeist
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgespeist ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgespeist ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
speisen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles