E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
spendéieren spendieren (D)payer (F)
Stammformen spendéierenspendéiertspendéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspendéieren
duspendéiers
hien/si,hatt/etspendéiert
mirspendéieren
dirspendéiert
sispendéieren
Passé composé
echhuspendéiert
duhuesspendéiert
hien/si,hatt/ethuetspendéiert
mirhuspendéiert
dirhuttspendéiert
sihuspendéiert
Plus-que-parfait
echhatspendéiert
duhasspendéiert
hien/si,hatt/ethatspendéiert
mirhatespendéiert
dirhatspendéiert
sihatespendéiert
Futur I
echwäert spendéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert spendéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspendéieren
dugéifsspendéieren
hien/si,hatt/etgéifspendéieren
mirgéifespendéieren
dirgéiftspendéieren
sigéifespendéieren
Conditionnel Passé composé
echhättspendéiert
duhässspendéiert
hien/si,hatt/ethättspendéiert
mirhättespendéiert
dirhättspendéiert
sihättespendéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspendéier!
Plurielspendéiert!
spendéiert
spendéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgispendéiert
dugëssspendéiert
hie/si,hatt/etgëttspendéiert
mirgispendéiert
dirgittspendéiert
sigispendéiert
Passé composé
echsispendéiert ginn
dubassspendéiert ginn
hien/si,hatt/etassspendéiert ginn
mirsispendéiert ginn
dirsiddspendéiert ginn
sisispendéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarspendéiert ginn
duwaarsspendéiert ginn
hien/si,hatt/etwarspendéiert ginn
mirwarespendéiert ginn
dirwaartspendéiert ginn
siwarespendéiert ginn
Futur I
echwäert spendéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert spendéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif spendéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif spendéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier spendéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles