E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opspéngelen
Stammformen opspéngelenspéngelt opopgespéngelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspéngelen op
duspéngels op
hien/si,hatt/etspéngelt op
mirspéngelen op
dirspéngelt op
sispéngelen op
Passé composé
echhunnopgespéngelt
duhuesopgespéngelt
hien/si,hatt/ethuetopgespéngelt
mirhunnopgespéngelt
dirhuttopgespéngelt
sihunnopgespéngelt
Plus-que-parfait
echhatopgespéngelt
duhasopgespéngelt
hien/si,hatt/ethatopgespéngelt
mirhatenopgespéngelt
dirhatopgespéngelt
sihatenopgespéngelt
Futur I
echwäert opspéngelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgespéngelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopspéngelen
dugéifsopspéngelen
hien/si,hatt/etgéifopspéngelen
mirgéifenopspéngelen
dirgéiftopspéngelen
sigéifenopspéngelen
Conditionnel Passé composé
echhättopgespéngelt
duhässopgespéngelt
hien/si,hatt/ethättopgespéngelt
mirhättenopgespéngelt
dirhättopgespéngelt
sihättenopgespéngelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspéngel op!
Plurielspéngelt op!
opgespéngelt
opspéngelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnopgespéngelt
dugëssopgespéngelt
hie/si,hatt/etgëttopgespéngelt
mirginnopgespéngelt
dirgittopgespéngelt
siginnopgespéngelt
Passé composé
echsinnopgespéngelt ginn
dubassopgespéngelt ginn
hien/si,hatt/etassopgespéngelt ginn
mirsinnopgespéngelt ginn
dirsiddopgespéngelt ginn
sisinnopgespéngelt ginn
Plus-que-parfait
echwaropgespéngelt ginn
duwaarsopgespéngelt ginn
hien/si,hatt/etwaropgespéngelt ginn
mirwarenopgespéngelt ginn
dirwaartopgespéngelt ginn
siwarenopgespéngelt ginn
Futur I
echwäert opgespéngelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgespéngelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opgespéngelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opgespéngelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier opgespéngelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles