E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opspéngel-en
Stammformen opspéngel-enspéngel-t opopge-spéngel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echspéngel-en op
duspéngel-s op
hien/si,hatt/etspéngel-t op
mirspéngel-en op
dirspéngel-t op
sispéngel-en op
Passé composé
echhunnopge-spéngel-t
duhuesopge-spéngel-t
hien/si,hatt/ethuetopge-spéngel-t
mirhunnopge-spéngel-t
dirhuttopge-spéngel-t
sihunnopge-spéngel-t
Plus-que-parfait
echhatopge-spéngel-t
duhasopge-spéngel-t
hien/si,hatt/ethatopge-spéngel-t
mirhatenopge-spéngel-t
dirhatopge-spéngel-t
sihatenopge-spéngel-t
Modale Futur I
echwäert opspéngel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opge-spéngel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopspéngel-en
dugéifsopspéngel-en
hien/si,hatt/etgéifopspéngel-en
mirgéifenopspéngel-en
dirgéiftopspéngel-en
sigéifenopspéngel-en
Conditionnel passé composé
echhättopge-spéngel-t
duhässopge-spéngel-t
hien/si,hatt/ethättopge-spéngel-t
mirhättenopge-spéngel-t
dirhättopge-spéngel-t
sihättenopge-spéngel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspéngel op!
Plurielspéngel-t op!
opge-spéngel-t
opspéngel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnopge-spéngel-t
dugëssopge-spéngel-t
hie/si,hatt/etgëttopge-spéngel-t
mirginnopge-spéngel-t
dirgittopge-spéngel-t
siginnopge-spéngel-t
Passé composé
echsinnopge-spéngel-t ginn
dubassopge-spéngel-t ginn
hien/si,hatt/etassopge-spéngel-t ginn
mirsinnopge-spéngel-t ginn
dirsiddopge-spéngel-t ginn
sisinnopge-spéngel-t ginn
Plus-que-parfait
echwaropge-spéngel-t ginn
duwaarsopge-spéngel-t ginn
hien/si,hatt/etwaropge-spéngel-t ginn
mirwarenopge-spéngel-t ginn
dirwaartopge-spéngel-t ginn
siwarenopge-spéngel-t ginn
Modale Futur I
echwäert opge-spéngel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opge-spéngel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opge-spéngel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opge-spéngel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier opge-spéngel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles