E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zouspëtzen zuspitzen (D)aggraver, empirer (F)
Stammformen zouspëtzenspëtzt zouzougespëtzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspëtzen zou
duspëtz zou
hien/si,hatt/etspëtzt zou
mirspëtzen zou
dirspëtzt zou
sispëtzen zou
Passé composé
echhunnzougespëtzt
duhueszougespëtzt
hien/si,hatt/ethuetzougespëtzt
mirhunnzougespëtzt
dirhuttzougespëtzt
sihunnzougespëtzt
Plus-que-parfait
echhatzougespëtzt
duhaszougespëtzt
hien/si,hatt/ethatzougespëtzt
mirhatenzougespëtzt
dirhatzougespëtzt
sihatenzougespëtzt
Futur I
echwäert zouspëtzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougespëtzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouspëtzen
dugéifszouspëtzen
hien/si,hatt/etgéifzouspëtzen
mirgéifenzouspëtzen
dirgéiftzouspëtzen
sigéifenzouspëtzen
Conditionnel Passé composé
echhättzougespëtzt
duhässzougespëtzt
hien/si,hatt/ethättzougespëtzt
mirhättenzougespëtzt
dirhättzougespëtzt
sihättenzougespëtzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspëtz zou!
Plurielspëtzt zou!
zougespëtzt
zouspëtzen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzougespëtzt
dugësszougespëtzt
hie/si,hatt/etgëttzougespëtzt
mirginnzougespëtzt
dirgittzougespëtzt
siginnzougespëtzt
Passé composé
echsinnzougespëtzt ginn
dubasszougespëtzt ginn
hien/si,hatt/etasszougespëtzt ginn
mirsinnzougespëtzt ginn
dirsiddzougespëtzt ginn
sisinnzougespëtzt ginn
Plus-que-parfait
echwarzougespëtzt ginn
duwaarszougespëtzt ginn
hien/si,hatt/etwarzougespëtzt ginn
mirwarenzougespëtzt ginn
dirwaartzougespëtzt ginn
siwarenzougespëtzt ginn
Futur I
echwäert zougespëtzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougespëtzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zougespëtzt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zougespëtzt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zougespëtzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerspëtzenspëtzen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles