E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
vercâbléieren verkabeln (D)câbler (F)to cable/wire (E)
Stammformen vercâbléierenvercâbléiertvercâbléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvercâbléieren
duvercâbléiers
hien/si,hatt/etvercâbléiert
mirvercâbléieren
dirvercâbléiert
sivercâbléieren
Passé composé
echhuvercâbléiert
duhuesvercâbléiert
hien/si,hatt/ethuetvercâbléiert
mirhuvercâbléiert
dirhuttvercâbléiert
sihuvercâbléiert
Plus-que-parfait
echhatvercâbléiert
duhasvercâbléiert
hien/si,hatt/ethatvercâbléiert
mirhatevercâbléiert
dirhatvercâbléiert
sihatevercâbléiert
Futur I
echwäert vercâbléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vercâbléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvercâbléieren
dugéifsvercâbléieren
hien/si,hatt/etgéifvercâbléieren
mirgéifevercâbléieren
dirgéiftvercâbléieren
sigéifevercâbléieren
Conditionnel Passé composé
echhättvercâbléiert
duhässvercâbléiert
hien/si,hatt/ethättvercâbléiert
mirhättevercâbléiert
dirhättvercâbléiert
sihättevercâbléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervercâbléier!
Plurielvercâbléiert!
vercâbléiert
vercâbléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgivercâbléiert
dugëssvercâbléiert
hie/si,hatt/etgëttvercâbléiert
mirgivercâbléiert
dirgittvercâbléiert
sigivercâbléiert
Passé composé
echsivercâbléiert ginn
dubassvercâbléiert ginn
hien/si,hatt/etassvercâbléiert ginn
mirsivercâbléiert ginn
dirsiddvercâbléiert ginn
sisivercâbléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarvercâbléiert ginn
duwaarsvercâbléiert ginn
hien/si,hatt/etwarvercâbléiert ginn
mirwarevercâbléiert ginn
dirwaartvercâbléiert ginn
siwarevercâbléiert ginn
Futur I
echwäert vercâbléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vercâbléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif vercâbléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif vercâbléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier vercâbléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles