E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
spezifizéieren spezifizieren (D)spécifier (F)
Stammformen spezifizéierenspezifizéiertspezifizéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspezifizéieren
duspezifizéiers
hien/si,hatt/etspezifizéiert
mirspezifizéieren
dirspezifizéiert
sispezifizéieren
Passé composé
echhuspezifizéiert
duhuesspezifizéiert
hien/si,hatt/ethuetspezifizéiert
mirhuspezifizéiert
dirhuttspezifizéiert
sihuspezifizéiert
Plus-que-parfait
echhatspezifizéiert
duhasspezifizéiert
hien/si,hatt/ethatspezifizéiert
mirhatespezifizéiert
dirhatspezifizéiert
sihatespezifizéiert
Futur I
echwäert spezifizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert spezifizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspezifizéieren
dugéifsspezifizéieren
hien/si,hatt/etgéifspezifizéieren
mirgéifespezifizéieren
dirgéiftspezifizéieren
sigéifespezifizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättspezifizéiert
duhässspezifizéiert
hien/si,hatt/ethättspezifizéiert
mirhättespezifizéiert
dirhättspezifizéiert
sihättespezifizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspezifizéier!
Plurielspezifizéiert!
spezifizéiert
spezifizéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgispezifizéiert
dugëssspezifizéiert
hie/si,hatt/etgëttspezifizéiert
mirgispezifizéiert
dirgittspezifizéiert
sigispezifizéiert
Passé composé
echsispezifizéiert ginn
dubassspezifizéiert ginn
hien/si,hatt/etassspezifizéiert ginn
mirsispezifizéiert ginn
dirsiddspezifizéiert ginn
sisispezifizéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarspezifizéiert ginn
duwaarsspezifizéiert ginn
hien/si,hatt/etwarspezifizéiert ginn
mirwarespezifizéiert ginn
dirwaartspezifizéiert ginn
siwarespezifizéiert ginn
Futur I
echwäert spezifizéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert spezifizéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif spezifizéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif spezifizéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier spezifizéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles