E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
spezifiz-éier-en spezifizieren (D) – spécifier (F)
Stammformen spezifiz-éier-enspezifiz-éier-tspezifiz-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echspezifiz-éier-en
duspezifiz-éier-s
hien/si,hatt/etspezifiz-éier-t
mirspezifiz-éier-en
dirspezifiz-éier-t
sispezifiz-éier-en
Passé composé
echhuspezifiz-éier-t
duhuesspezifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetspezifiz-éier-t
mirhuspezifiz-éier-t
dirhuttspezifiz-éier-t
sihuspezifiz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatspezifiz-éier-t
duhasspezifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethatspezifiz-éier-t
mirhatespezifiz-éier-t
dirhatspezifiz-éier-t
sihatespezifiz-éier-t
Modale Futur I
echwäert spezifiz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert spezifiz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspezifiz-éier-en
dugéifsspezifiz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifspezifiz-éier-en
mirgéifespezifiz-éier-en
dirgéiftspezifiz-éier-en
sigéifespezifiz-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättspezifiz-éier-t
duhässspezifiz-éier-t
hien/si,hatt/ethättspezifiz-éier-t
mirhättespezifiz-éier-t
dirhättspezifiz-éier-t
sihättespezifiz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspezifiz-éier!
Plurielspezifiz-éier-t!
spezifiz-éier-t
spezifiz-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgispezifiz-éier-t
dugëssspezifiz-éier-t
hie/si,hatt/etgëttspezifiz-éier-t
mirgispezifiz-éier-t
dirgittspezifiz-éier-t
sigispezifiz-éier-t
Passé composé
echsispezifiz-éier-t ginn
dubassspezifiz-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassspezifiz-éier-t ginn
mirsispezifiz-éier-t ginn
dirsiddspezifiz-éier-t ginn
sisispezifiz-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarspezifiz-éier-t ginn
duwaarsspezifiz-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarspezifiz-éier-t ginn
mirwarespezifiz-éier-t ginn
dirwaartspezifiz-éier-t ginn
siwarespezifiz-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert spezifiz-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert spezifiz-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif spezifiz-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif spezifiz-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier spezifiz-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles