E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
cadréieren einstellen (D)câdrer (F)
Stammformen cadréierencadréiertcadréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcadréieren
ducadréiers
hien/si,hatt/etcadréiert
mircadréieren
dircadréiert
sicadréieren
Passé composé
echhucadréiert
duhuescadréiert
hien/si,hatt/ethuetcadréiert
mirhucadréiert
dirhuttcadréiert
sihucadréiert
Plus-que-parfait
echhatcadréiert
duhascadréiert
hien/si,hatt/ethatcadréiert
mirhatecadréiert
dirhatcadréiert
sihatecadréiert
Futur I
echwäert cadréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cadréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcadréieren
dugéifscadréieren
hien/si,hatt/etgéifcadréieren
mirgéifecadréieren
dirgéiftcadréieren
sigéifecadréieren
Conditionnel Passé composé
echhättcadréiert
duhässcadréiert
hien/si,hatt/ethättcadréiert
mirhättecadréiert
dirhättcadréiert
sihättecadréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercadréier!
Plurielcadréiert!
cadréiert
cadréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicadréiert
dugësscadréiert
hie/si,hatt/etgëttcadréiert
mirgicadréiert
dirgittcadréiert
sigicadréiert
Passé composé
echsicadréiert ginn
dubasscadréiert ginn
hien/si,hatt/etasscadréiert ginn
mirsicadréiert ginn
dirsiddcadréiert ginn
sisicadréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcadréiert ginn
duwaarscadréiert ginn
hien/si,hatt/etwarcadréiert ginn
mirwarecadréiert ginn
dirwaartcadréiert ginn
siwarecadréiert ginn
Futur I
echwäert cadréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cadréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif cadréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif cadréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier cadréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles