E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mspill-en umspielen (D) – dribbler (F)
Stammformen mspill-enspill-t mmge-spill-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspill-en m
duspill-s m
hien/si,hatt/etspill-t m
mirspill-en m
dirspill-t m
sispill-en m
Pass compos
echhunnmge-spill-t
duhuesmge-spill-t
hien/si,hatt/ethuetmge-spill-t
mirhunnmge-spill-t
dirhuttmge-spill-t
sihunnmge-spill-t
Plus-que-parfait
echhatmge-spill-t
duhasmge-spill-t
hien/si,hatt/ethatmge-spill-t
mirhatenmge-spill-t
dirhatmge-spill-t
sihatenmge-spill-t
Futur I
echwäert mspill-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-spill-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmspill-en
dugéifsmspill-en
hien/si,hatt/etgéifmspill-en
mirgéifenmspill-en
dirgéiftmspill-en
sigéifenmspill-en
Conditionnel Pass compos
echhttmge-spill-t
duhssmge-spill-t
hien/si,hatt/ethttmge-spill-t
mirhttenmge-spill-t
dirhttmge-spill-t
sihttenmge-spill-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspill m!
Plurielspill-t m!
mge-spill-t
mspill-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmge-spill-t
dugëssmge-spill-t
hie/si,hatt/etgëttmge-spill-t
mirginnmge-spill-t
dirgittmge-spill-t
siginnmge-spill-t
Pass compos
echsinnmge-spill-t ginn
dubassmge-spill-t ginn
hien/si,hatt/etassmge-spill-t ginn
mirsinnmge-spill-t ginn
dirsiddmge-spill-t ginn
sisinnmge-spill-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmge-spill-t ginn
duwaarsmge-spill-t ginn
hien/si,hatt/etwarmge-spill-t ginn
mirwarenmge-spill-t ginn
dirwaartmge-spill-t ginn
siwarenmge-spill-t ginn
Futur I
echwäert mge-spill-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mge-spill-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mge-spill-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mge-spill-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mge-spill-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausspill-enermspill-enerofspill-eniwwerspill-enmatspill-ennospill-enofspill-enopspill-enspill-enuspill-enverspill-envirspill-enzerckspill-enzouspill-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles