E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ermspillen
Stammformen ermspillenspillt ermermgespillt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspillen erm
duspills erm
hien/si,hatt/etspillt erm
mirspillen erm
dirspillt erm
sispillen erm
Pass compos
echhunnermgespillt
duhuesermgespillt
hien/si,hatt/ethuetermgespillt
mirhunnermgespillt
dirhuttermgespillt
sihunnermgespillt
Plus-que-parfait
echhatermgespillt
duhasermgespillt
hien/si,hatt/ethatermgespillt
mirhatenermgespillt
dirhatermgespillt
sihatenermgespillt
Futur I
echwäert ermspillen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermgespillt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermspillen
dugéifsermspillen
hien/si,hatt/etgéifermspillen
mirgéifenermspillen
dirgéiftermspillen
sigéifenermspillen
Conditionnel Pass compos
echhttermgespillt
duhssermgespillt
hien/si,hatt/ethttermgespillt
mirhttenermgespillt
dirhttermgespillt
sihttenermgespillt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspill erm!
Plurielspillt erm!
ermgespillt
ermspillen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnermgespillt
dugëssermgespillt
hie/si,hatt/etgëttermgespillt
mirginnermgespillt
dirgittermgespillt
siginnermgespillt
Pass compos
echsinnermgespillt ginn
dubassermgespillt ginn
hien/si,hatt/etassermgespillt ginn
mirsinnermgespillt ginn
dirsiddermgespillt ginn
sisinnermgespillt ginn
Plus-que-parfait
echwarermgespillt ginn
duwaarsermgespillt ginn
hien/si,hatt/etwarermgespillt ginn
mirwarenermgespillt ginn
dirwaartermgespillt ginn
siwarenermgespillt ginn
Futur I
echwäert ermgespillt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermgespillt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ermgespillt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ermgespillt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ermgespillt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausspillenmspillenerofspilleniwwerspillenmatspillennospillenofspillenopspillenspillenuspillenverspillenvirspillenzerckspillenzouspillen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles