E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erofspillen heunterspielen (D) – minimiser (F)
Stammformen erofspillenspillt eroferofgespillt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspillen erof
duspills erof
hien/si,hatt/etspillt erof
mirspillen erof
dirspillt erof
sispillen erof
Pass compos
echhunnerofgespillt
duhueserofgespillt
hien/si,hatt/ethueterofgespillt
mirhunnerofgespillt
dirhutterofgespillt
sihunnerofgespillt
Plus-que-parfait
echhaterofgespillt
duhaserofgespillt
hien/si,hatt/ethaterofgespillt
mirhatenerofgespillt
dirhaterofgespillt
sihatenerofgespillt
Futur I
echwäert erofspillen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgespillt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofspillen
dugéifserofspillen
hien/si,hatt/etgéiferofspillen
mirgéifenerofspillen
dirgéifterofspillen
sigéifenerofspillen
Conditionnel Pass compos
echhtterofgespillt
duhsserofgespillt
hien/si,hatt/ethtterofgespillt
mirhttenerofgespillt
dirhtterofgespillt
sihttenerofgespillt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspill erof!
Plurielspillt erof!
erofgespillt
erofspillen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerofgespillt
dugësserofgespillt
hie/si,hatt/etgëtterofgespillt
mirginnerofgespillt
dirgitterofgespillt
siginnerofgespillt
Pass compos
echsinnerofgespillt ginn
dubasserofgespillt ginn
hien/si,hatt/etasserofgespillt ginn
mirsinnerofgespillt ginn
dirsidderofgespillt ginn
sisinnerofgespillt ginn
Plus-que-parfait
echwarerofgespillt ginn
duwaarserofgespillt ginn
hien/si,hatt/etwarerofgespillt ginn
mirwarenerofgespillt ginn
dirwaarterofgespillt ginn
siwarenerofgespillt ginn
Futur I
echwäert erofgespillt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgespillt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erofgespillt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erofgespillt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erofgespillt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausspillenmspillenermspilleniwwerspillenmatspillennospillenofspillenopspillenspillenuspillenverspillenvirspillenzerckspillenzouspillen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles