E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erofspill-en heunterspielen (D) – minimiser (F)
Stammformen erofspill-enspill-t eroferofge-spill-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspill-en erof
duspill-s erof
hien/si,hatt/etspill-t erof
mirspill-en erof
dirspill-t erof
sispill-en erof
Pass compos
echhunnerofge-spill-t
duhueserofge-spill-t
hien/si,hatt/ethueterofge-spill-t
mirhunnerofge-spill-t
dirhutterofge-spill-t
sihunnerofge-spill-t
Plus-que-parfait
echhaterofge-spill-t
duhaserofge-spill-t
hien/si,hatt/ethaterofge-spill-t
mirhatenerofge-spill-t
dirhaterofge-spill-t
sihatenerofge-spill-t
Futur I
echwäert erofspill-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-spill-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofspill-en
dugéifserofspill-en
hien/si,hatt/etgéiferofspill-en
mirgéifenerofspill-en
dirgéifterofspill-en
sigéifenerofspill-en
Conditionnel Pass compos
echhtterofge-spill-t
duhsserofge-spill-t
hien/si,hatt/ethtterofge-spill-t
mirhttenerofge-spill-t
dirhtterofge-spill-t
sihttenerofge-spill-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspill erof!
Plurielspill-t erof!
erofge-spill-t
erofspill-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerofge-spill-t
dugësserofge-spill-t
hie/si,hatt/etgëtterofge-spill-t
mirginnerofge-spill-t
dirgitterofge-spill-t
siginnerofge-spill-t
Pass compos
echsinnerofge-spill-t ginn
dubasserofge-spill-t ginn
hien/si,hatt/etasserofge-spill-t ginn
mirsinnerofge-spill-t ginn
dirsidderofge-spill-t ginn
sisinnerofge-spill-t ginn
Plus-que-parfait
echwarerofge-spill-t ginn
duwaarserofge-spill-t ginn
hien/si,hatt/etwarerofge-spill-t ginn
mirwarenerofge-spill-t ginn
dirwaarterofge-spill-t ginn
siwarenerofge-spill-t ginn
Futur I
echwäert erofge-spill-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-spill-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erofge-spill-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erofge-spill-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erofge-spill-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausspill-enmspill-enermspill-eniwwerspill-enmatspill-ennospill-enofspill-enopspill-enspill-enuspill-enverspill-envirspill-enzerckspill-enzouspill-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles