E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerspill-en berspielen (D)dissimuler, enregistrer (F)
Stammformen iwwerspill-eniwwerspill-tiwwerspill-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerspill-en
duiwwerspill-s
hien/si,hatt/etiwwerspill-t
miriwwerspill-en
diriwwerspill-t
siiwwerspill-en
Pass compos
echhunniwwerspill-t
duhuesiwwerspill-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerspill-t
mirhunniwwerspill-t
dirhuttiwwerspill-t
sihunniwwerspill-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerspill-t
duhasiwwerspill-t
hien/si,hatt/ethatiwwerspill-t
mirhateniwwerspill-t
dirhatiwwerspill-t
sihateniwwerspill-t
Futur I
echwäert iwwerspill-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerspill-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerspill-en
dugéifsiwwerspill-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerspill-en
mirgéifeniwwerspill-en
dirgéiftiwwerspill-en
sigéifeniwwerspill-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerspill-t
duhssiwwerspill-t
hien/si,hatt/ethttiwwerspill-t
mirhtteniwwerspill-t
dirhttiwwerspill-t
sihtteniwwerspill-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerspill!
Plurieliwwerspill-t!
iwwerspill-t
iwwerspill-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginniwwerspill-t
dugëssiwwerspill-t
hie/si,hatt/etgëttiwwerspill-t
mirginniwwerspill-t
dirgittiwwerspill-t
siginniwwerspill-t
Pass compos
echsinniwwerspill-t ginn
dubassiwwerspill-t ginn
hien/si,hatt/etassiwwerspill-t ginn
mirsinniwwerspill-t ginn
dirsiddiwwerspill-t ginn
sisinniwwerspill-t ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerspill-t ginn
duwaarsiwwerspill-t ginn
hien/si,hatt/etwariwwerspill-t ginn
mirwareniwwerspill-t ginn
dirwaartiwwerspill-t ginn
siwareniwwerspill-t ginn
Futur I
echwäert iwwerspill-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerspill-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif iwwerspill-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif iwwerspill-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier iwwerspill-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausspill-enmspill-enermspill-enerofspill-enmatspill-ennospill-enofspill-enopspill-enspill-enuspill-enverspill-envirspill-enzerckspill-enzouspill-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles