E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofspillen abspielen (D) – jouer, passer (F)
Stammformen ofspillenspillt ofofgespillt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspillen of
duspills of
hien/si,hatt/etspillt of
mirspillen of
dirspillt of
sispillen of
Pass compos
echhunnofgespillt
duhuesofgespillt
hien/si,hatt/ethuetofgespillt
mirhunnofgespillt
dirhuttofgespillt
sihunnofgespillt
Plus-que-parfait
echhatofgespillt
duhasofgespillt
hien/si,hatt/ethatofgespillt
mirhatenofgespillt
dirhatofgespillt
sihatenofgespillt
Futur I
echwäert ofspillen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgespillt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofspillen
dugéifsofspillen
hien/si,hatt/etgéifofspillen
mirgéifenofspillen
dirgéiftofspillen
sigéifenofspillen
Conditionnel Pass compos
echhttofgespillt
duhssofgespillt
hien/si,hatt/ethttofgespillt
mirhttenofgespillt
dirhttofgespillt
sihttenofgespillt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspill of!
Plurielspillt of!
ofgespillt
ofspillen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofgespillt
dugëssofgespillt
hie/si,hatt/etgëttofgespillt
mirginnofgespillt
dirgittofgespillt
siginnofgespillt
Pass compos
echsinnofgespillt ginn
dubassofgespillt ginn
hien/si,hatt/etassofgespillt ginn
mirsinnofgespillt ginn
dirsiddofgespillt ginn
sisinnofgespillt ginn
Plus-que-parfait
echwarofgespillt ginn
duwaarsofgespillt ginn
hien/si,hatt/etwarofgespillt ginn
mirwarenofgespillt ginn
dirwaartofgespillt ginn
siwarenofgespillt ginn
Futur I
echwäert ofgespillt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgespillt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofgespillt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofgespillt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofgespillt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausspillenmspillenermspillenerofspilleniwwerspillenmatspillennospillenopspillenspillenuspillenverspillenvirspillenzerckspillenzouspillen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles