E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opspill-en aufspielen (D) – jouer (F)
Stammformen opspill-enspill-t opopge-spill-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspill-en op
duspill-s op
hien/si,hatt/etspill-t op
mirspill-en op
dirspill-t op
sispill-en op
Pass compos
echhunnopge-spill-t
duhuesopge-spill-t
hien/si,hatt/ethuetopge-spill-t
mirhunnopge-spill-t
dirhuttopge-spill-t
sihunnopge-spill-t
Plus-que-parfait
echhatopge-spill-t
duhasopge-spill-t
hien/si,hatt/ethatopge-spill-t
mirhatenopge-spill-t
dirhatopge-spill-t
sihatenopge-spill-t
Futur I
echwäert opspill-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opge-spill-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopspill-en
dugéifsopspill-en
hien/si,hatt/etgéifopspill-en
mirgéifenopspill-en
dirgéiftopspill-en
sigéifenopspill-en
Conditionnel Pass compos
echhttopge-spill-t
duhssopge-spill-t
hien/si,hatt/ethttopge-spill-t
mirhttenopge-spill-t
dirhttopge-spill-t
sihttenopge-spill-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspill op!
Plurielspill-t op!
opge-spill-t
opspill-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnopge-spill-t
dugëssopge-spill-t
hie/si,hatt/etgëttopge-spill-t
mirginnopge-spill-t
dirgittopge-spill-t
siginnopge-spill-t
Pass compos
echsinnopge-spill-t ginn
dubassopge-spill-t ginn
hien/si,hatt/etassopge-spill-t ginn
mirsinnopge-spill-t ginn
dirsiddopge-spill-t ginn
sisinnopge-spill-t ginn
Plus-que-parfait
echwaropge-spill-t ginn
duwaarsopge-spill-t ginn
hien/si,hatt/etwaropge-spill-t ginn
mirwarenopge-spill-t ginn
dirwaartopge-spill-t ginn
siwarenopge-spill-t ginn
Futur I
echwäert opge-spill-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opge-spill-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opge-spill-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opge-spill-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier opge-spill-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausspill-enmspill-enermspill-enerofspill-eniwwerspill-enmatspill-ennospill-enofspill-enspill-enuspill-enverspill-envirspill-enzerckspill-enzouspill-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles