E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
calculéieren berechnen (D)calculer (F)to calculate/ charge (E)
Stammformen calculéierencalculéiertcalculéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcalculéieren
ducalculéiers
hien/si,hatt/etcalculéiert
mircalculéieren
dircalculéiert
sicalculéieren
Passé composé
echhucalculéiert
duhuescalculéiert
hien/si,hatt/ethuetcalculéiert
mirhucalculéiert
dirhuttcalculéiert
sihucalculéiert
Plus-que-parfait
echhatcalculéiert
duhascalculéiert
hien/si,hatt/ethatcalculéiert
mirhatecalculéiert
dirhatcalculéiert
sihatecalculéiert
Futur I
echwäert calculéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert calculéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcalculéieren
dugéifscalculéieren
hien/si,hatt/etgéifcalculéieren
mirgéifecalculéieren
dirgéiftcalculéieren
sigéifecalculéieren
Conditionnel Passé composé
echhättcalculéiert
duhässcalculéiert
hien/si,hatt/ethättcalculéiert
mirhättecalculéiert
dirhättcalculéiert
sihättecalculéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercalculéier!
Plurielcalculéiert!
calculéiert
calculéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicalculéiert
dugësscalculéiert
hie/si,hatt/etgëttcalculéiert
mirgicalculéiert
dirgittcalculéiert
sigicalculéiert
Passé composé
echsicalculéiert ginn
dubasscalculéiert ginn
hien/si,hatt/etasscalculéiert ginn
mirsicalculéiert ginn
dirsiddcalculéiert ginn
sisicalculéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcalculéiert ginn
duwaarscalculéiert ginn
hien/si,hatt/etwarcalculéiert ginn
mirwarecalculéiert ginn
dirwaartcalculéiert ginn
siwarecalculéiert ginn
Futur I
echwäert calculéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert calculéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif calculéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif calculéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier calculéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles