E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virspillen vorspielen (D) – auditionner, jouer (F)
Stammformen virspillenspillt virvirgespillt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (vir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspille vir
duspills vir
hien/si,hatt/etspillt vir
mirspille vir
dirspillt vir
sispille vir
Pass compos
echhuvirgespillt
duhuesvirgespillt
hien/si,hatt/ethuetvirgespillt
mirhuvirgespillt
dirhuttvirgespillt
sihuvirgespillt
Plus-que-parfait
echhatvirgespillt
duhasvirgespillt
hien/si,hatt/ethatvirgespillt
mirhatevirgespillt
dirhatvirgespillt
sihatevirgespillt
Futur I
echwäert virspillen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virgespillt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirspillen
dugéifsvirspillen
hien/si,hatt/etgéifvirspillen
mirgéifevirspillen
dirgéiftvirspillen
sigéifevirspillen
Conditionnel Pass compos
echhttvirgespillt
duhssvirgespillt
hien/si,hatt/ethttvirgespillt
mirhättevirgespillt
dirhttvirgespillt
sihättevirgespillt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspill vir!
Plurielspillt vir!
virgespillt
virspillen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivirgespillt
dugëssvirgespillt
hie/si,hatt/etgëttvirgespillt
mirgivirgespillt
dirgittvirgespillt
sigivirgespillt
Pass compos
echsivirgespillt ginn
dubassvirgespillt ginn
hien/si,hatt/etassvirgespillt ginn
mirsivirgespillt ginn
dirsiddvirgespillt ginn
sisivirgespillt ginn
Plus-que-parfait
echwarvirgespillt ginn
duwaarsvirgespillt ginn
hien/si,hatt/etwarvirgespillt ginn
mirwarevirgespillt ginn
dirwaartvirgespillt ginn
siwarevirgespillt ginn
Futur I
echwäert virgespillt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virgespillt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif virgespillt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif virgespillt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier virgespillt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausspillenmspillenermspillenerofspilleniwwerspillenmatspillennospillenofspillenopspillenspillenuspillenverspillenzerckspillenzouspillen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles