E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zeréckspill-en zurückspielen (D)
Stammformen zeréckspill-enspill-t zeréckzeréckge-spill-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspill-en zeréck
duspill-s zeréck
hien/si,hatt/etspill-t zeréck
mirspill-en zeréck
dirspill-t zeréck
sispill-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckge-spill-t
duhueszeréckge-spill-t
hien/si,hatt/ethuetzeréckge-spill-t
mirhunnzeréckge-spill-t
dirhuttzeréckge-spill-t
sihunnzeréckge-spill-t
Plus-que-parfait
echhatzeréckge-spill-t
duhaszeréckge-spill-t
hien/si,hatt/ethatzeréckge-spill-t
mirhatenzeréckge-spill-t
dirhatzeréckge-spill-t
sihatenzeréckge-spill-t
Futur I
echwäert zeréckspill-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-spill-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckspill-en
dugéifszeréckspill-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckspill-en
mirgéifenzeréckspill-en
dirgéiftzeréckspill-en
sigéifenzeréckspill-en
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckge-spill-t
duhässzeréckge-spill-t
hien/si,hatt/ethättzeréckge-spill-t
mirhättenzeréckge-spill-t
dirhättzeréckge-spill-t
sihättenzeréckge-spill-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspill zeréck!
Plurielspill-t zeréck!
zeréckge-spill-t
zeréckspill-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnzeréckge-spill-t
dugësszeréckge-spill-t
hie/si,hatt/etgëttzeréckge-spill-t
mirginnzeréckge-spill-t
dirgittzeréckge-spill-t
siginnzeréckge-spill-t
Passé composé
echsinnzeréckge-spill-t ginn
dubasszeréckge-spill-t ginn
hien/si,hatt/etasszeréckge-spill-t ginn
mirsinnzeréckge-spill-t ginn
dirsiddzeréckge-spill-t ginn
sisinnzeréckge-spill-t ginn
Plus-que-parfait
echwarzeréckge-spill-t ginn
duwaarszeréckge-spill-t ginn
hien/si,hatt/etwarzeréckge-spill-t ginn
mirwarenzeréckge-spill-t ginn
dirwaartzeréckge-spill-t ginn
siwarenzeréckge-spill-t ginn
Futur I
echwäert zeréckge-spill-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-spill-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif zeréckge-spill-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif zeréckge-spill-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier zeréckge-spill-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausspill-enëmspill-enerëmspill-enerofspill-eniwwerspill-enmatspill-ennospill-enofspill-enopspill-enspill-enuspill-enverspill-envirspill-enzouspill-en
Remarquen (intern)
fr. übersetzung?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles