E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zouspillen zuspielen (D) – passer (F)
Stammformen zouspillenspillt zouzougespillt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echspillen zou
duspills zou
hien/si,hatt/etspillt zou
mirspillen zou
dirspillt zou
sispillen zou
Pass compos
echhunnzougespillt
duhueszougespillt
hien/si,hatt/ethuetzougespillt
mirhunnzougespillt
dirhuttzougespillt
sihunnzougespillt
Plus-que-parfait
echhatzougespillt
duhaszougespillt
hien/si,hatt/ethatzougespillt
mirhatenzougespillt
dirhatzougespillt
sihatenzougespillt
Futur I
echwäert zouspillen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougespillt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouspillen
dugéifszouspillen
hien/si,hatt/etgéifzouspillen
mirgéifenzouspillen
dirgéiftzouspillen
sigéifenzouspillen
Conditionnel Pass compos
echhttzougespillt
duhsszougespillt
hien/si,hatt/ethttzougespillt
mirhttenzougespillt
dirhttzougespillt
sihttenzougespillt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspill zou!
Plurielspillt zou!
zougespillt
zouspillen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougespillt
dugësszougespillt
hie/si,hatt/etgëttzougespillt
mirginnzougespillt
dirgittzougespillt
siginnzougespillt
Pass compos
echsinnzougespillt ginn
dubasszougespillt ginn
hien/si,hatt/etasszougespillt ginn
mirsinnzougespillt ginn
dirsiddzougespillt ginn
sisinnzougespillt ginn
Plus-que-parfait
echwarzougespillt ginn
duwaarszougespillt ginn
hien/si,hatt/etwarzougespillt ginn
mirwarenzougespillt ginn
dirwaartzougespillt ginn
siwarenzougespillt ginn
Futur I
echwäert zougespillt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougespillt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougespillt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougespillt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougespillt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausspillenmspillenermspillenerofspilleniwwerspillenmatspillennospillenofspillenopspillenspillenuspillenverspillenvirspillenzerckspillen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles