E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
spiritualiséieren vergeistigen (D)spiritualiser (F)
Stammformen spiritualiséierenspiritualiséiertspiritualiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspiritualiséieren
duspiritualiséiers
hien/si,hatt/etspiritualiséiert
mirspiritualiséieren
dirspiritualiséiert
sispiritualiséieren
Passé composé
echhuspiritualiséiert
duhuesspiritualiséiert
hien/si,hatt/ethuetspiritualiséiert
mirhuspiritualiséiert
dirhuttspiritualiséiert
sihuspiritualiséiert
Plus-que-parfait
echhatspiritualiséiert
duhasspiritualiséiert
hien/si,hatt/ethatspiritualiséiert
mirhatespiritualiséiert
dirhatspiritualiséiert
sihatespiritualiséiert
Futur I
echwäert spiritualiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert spiritualiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifspiritualiséieren
dugéifsspiritualiséieren
hien/si,hatt/etgéifspiritualiséieren
mirgéifespiritualiséieren
dirgéiftspiritualiséieren
sigéifespiritualiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättspiritualiséiert
duhässspiritualiséiert
hien/si,hatt/ethättspiritualiséiert
mirhättespiritualiséiert
dirhättspiritualiséiert
sihättespiritualiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspiritualiséier!
Plurielspiritualiséiert!
spiritualiséiert
spiritualiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgispiritualiséiert
dugëssspiritualiséiert
hie/si,hatt/etgëttspiritualiséiert
mirgispiritualiséiert
dirgittspiritualiséiert
sigispiritualiséiert
Passé composé
echsispiritualiséiert ginn
dubassspiritualiséiert ginn
hien/si,hatt/etassspiritualiséiert ginn
mirsispiritualiséiert ginn
dirsiddspiritualiséiert ginn
sisispiritualiséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarspiritualiséiert ginn
duwaarsspiritualiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarspiritualiséiert ginn
mirwarespiritualiséiert ginn
dirwaartspiritualiséiert ginn
siwarespiritualiséiert ginn
Futur I
echwäert spiritualiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert spiritualiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif spiritualiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif spiritualiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier spiritualiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles