E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
caléieren etw. unterlegen (D)caler (F)to underlay sth. (E)
Stammformen caléierencaléiertcaléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcaléieren
ducaléiers
hien/si,hatt/etcaléiert
mircaléieren
dircaléiert
sicaléieren
Passé composé
echhucaléiert
duhuescaléiert
hien/si,hatt/ethuetcaléiert
mirhucaléiert
dirhuttcaléiert
sihucaléiert
Plus-que-parfait
echhatcaléiert
duhascaléiert
hien/si,hatt/ethatcaléiert
mirhatecaléiert
dirhatcaléiert
sihatecaléiert
Futur I
echwäert caléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert caléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcaléieren
dugéifscaléieren
hien/si,hatt/etgéifcaléieren
mirgéifecaléieren
dirgéiftcaléieren
sigéifecaléieren
Conditionnel Passé composé
echhättcaléiert
duhässcaléiert
hien/si,hatt/ethättcaléiert
mirhättecaléiert
dirhättcaléiert
sihättecaléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercaléier!
Plurielcaléiert!
caléiert
caléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgicaléiert
dugësscaléiert
hie/si,hatt/etgëttcaléiert
mirgicaléiert
dirgittcaléiert
sigicaléiert
Passé composé
echsicaléiert ginn
dubasscaléiert ginn
hien/si,hatt/etasscaléiert ginn
mirsicaléiert ginn
dirsiddcaléiert ginn
sisicaléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarcaléiert ginn
duwaarscaléiert ginn
hien/si,hatt/etwarcaléiert ginn
mirwarecaléiert ginn
dirwaartcaléiert ginn
siwarecaléiert ginn
Futur I
echwäert caléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert caléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif caléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif caléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier caléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles