E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opspläissen
Stammformen opspläissenspläisst opopgesplass
Eegenschaften unregelmäßig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echspläissen op
duspläiss op
hien/si,hatt/etspläisst op
mirspläissen op
dirspläisst op
sispläissen op
Passé composé
echhunnopgesplass
duhuesopgesplass
hien/si,hatt/ethuetopgesplass
mirhunnopgesplass
dirhuttopgesplass
sihunnopgesplass
Plus-que-parfait
echhatopgesplass
duhasopgesplass
hien/si,hatt/ethatopgesplass
mirhatenopgesplass
dirhatopgesplass
sihatenopgesplass
Futur I
echwäert opspläissen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgesplass hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopspläissen
dugéifsopspläissen
hien/si,hatt/etgéifopspläissen
mirgéifenopspläissen
dirgéiftopspläissen
sigéifenopspläissen
Conditionnel Passé composé
echhättopgesplass
duhässopgesplass
hien/si,hatt/ethättopgesplass
mirhättenopgesplass
dirhättopgesplass
sihättenopgesplass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspläiss op!
Plurielspläisst op!
opgesplass
opspläissen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnopgesplass
dugëssopgesplass
hie/si,hatt/etgëttopgesplass
mirginnopgesplass
dirgittopgesplass
siginnopgesplass
Passé composé
echsinnopgesplass ginn
dubassopgesplass ginn
hien/si,hatt/etassopgesplass ginn
mirsinnopgesplass ginn
dirsiddopgesplass ginn
sisinnopgesplass ginn
Plus-que-parfait
echwaropgesplass ginn
duwaarsopgesplass ginn
hien/si,hatt/etwaropgesplass ginn
mirwarenopgesplass ginn
dirwaartopgesplass ginn
siwarenopgesplass ginn
Futur I
echwäert opgesplass ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgesplass gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opgesplass
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opgesplass ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier opgesplass ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles