E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opspläiss-en
Stammformen opspläiss-enspläiss-t opopge-splass
Eegenschaften unregelmäßig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echspläiss-en op
duspläis-s op
hien/si,hatt/etspläiss-t op
mirspläiss-en op
dirspläiss-t op
sispläiss-en op
Passé composé
echhunnopge-splass
duhuesopge-splass
hien/si,hatt/ethuetopge-splass
mirhunnopge-splass
dirhuttopge-splass
sihunnopge-splass
Plus-que-parfait
echhatopge-splass
duhasopge-splass
hien/si,hatt/ethatopge-splass
mirhatenopge-splass
dirhatopge-splass
sihatenopge-splass
Modale Futur I
echwäert opspläiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opge-splass hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopspläiss-en
dugéifsopspläiss-en
hien/si,hatt/etgéifopspläiss-en
mirgéifenopspläiss-en
dirgéiftopspläiss-en
sigéifenopspläiss-en
Conditionnel passé composé
echhättopge-splass
duhässopge-splass
hien/si,hatt/ethättopge-splass
mirhättenopge-splass
dirhättopge-splass
sihättenopge-splass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspläiss op!
Plurielspläiss-t op!
opge-splass
opspläiss-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnopge-splass
dugëssopge-splass
hie/si,hatt/etgëttopge-splass
mirginnopge-splass
dirgittopge-splass
siginnopge-splass
Passé composé
echsinnopge-splass ginn
dubassopge-splass ginn
hien/si,hatt/etassopge-splass ginn
mirsinnopge-splass ginn
dirsiddopge-splass ginn
sisinnopge-splass ginn
Plus-que-parfait
echwaropge-splass ginn
duwaarsopge-splass ginn
hien/si,hatt/etwaropge-splass ginn
mirwarenopge-splass ginn
dirwaartopge-splass ginn
siwarenopge-splass ginn
Modale Futur I
echwäert opge-splass ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert opge-splass gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opge-splass
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opge-splass ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel passé composé
echwier opge-splass ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles