E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opsplécken aufbersten (D) – ouvrir, éclater (F)
Stammformen opspléckenspléckt opopgespléckt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsplécken op
dusplécks op
hien/si,hatt/etspléckt op
mirsplécken op
dirspléckt op
sisplécken op
Passé composé
echhunnopgespléckt
duhuesopgespléckt
hien/si,hatt/ethuetopgespléckt
mirhunnopgespléckt
dirhuttopgespléckt
sihunnopgespléckt
Plus-que-parfait
echhatopgespléckt
duhasopgespléckt
hien/si,hatt/ethatopgespléckt
mirhatenopgespléckt
dirhatopgespléckt
sihatenopgespléckt
Futur I
echwäert opsplécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgespléckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopsplécken
dugéifsopsplécken
hien/si,hatt/etgéifopsplécken
mirgéifenopsplécken
dirgéiftopsplécken
sigéifenopsplécken
Conditionnel Passé composé
echhättopgespléckt
duhässopgespléckt
hien/si,hatt/ethättopgespléckt
mirhättenopgespléckt
dirhättopgespléckt
sihättenopgespléckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierspléck op!
Plurielspléckt op!
opgespléckt
opsplécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnopgespléckt
dugëssopgespléckt
hie/si,hatt/etgëttopgespléckt
mirginnopgespléckt
dirgittopgespléckt
siginnopgespléckt
Passé composé
echsinnopgespléckt ginn
dubassopgespléckt ginn
hien/si,hatt/etassopgespléckt ginn
mirsinnopgespléckt ginn
dirsiddopgespléckt ginn
sisinnopgespléckt ginn
Plus-que-parfait
echwaropgespléckt ginn
duwaarsopgespléckt ginn
hien/si,hatt/etwaropgespléckt ginn
mirwarenopgespléckt ginn
dirwaartopgespléckt ginn
siwarenopgespléckt ginn
Futur I
echwäert opgespléckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgespléckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opgespléckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opgespléckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier opgespléckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
splécken
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles